Závodní koloběh

Z historie

Koloběžkové závody se v České republice jezdí od nepaměti. Oficiálně první ročník české koloběžkové souteže Rollo ligy se uskutečnil již v roce 1968. Mimo vynucenou přestávku v letechj 1982 - 1988 se česká nejvyšší koloběžková soutěž jezdí dodnes.

V devadesátých letech byl u Ministerstva vnitra ČR oficiálně zaregistrován Český svaz koloběhu (www.ceskykolobeh.cz) jako orgán zaštiťující veškeré koloběžkové dění České republice. Současně na základě komunikace s ostatními evropskými státy byly organizovány první mezinárodní závody, které vyústili ke každoročnímu konání evropské koloběžkové ligy (Eurocupu). Záštitu nad celým světovým koloběžkovým děním převzala organizace IKSA (International Kicksled and Scooter Association - www.iksaworld.com).

Expenze koloběžkového sportu vyústila do konání 1. Mistrovství světa, které se uskutečnilo v roce 2004 v Plzni a Karlových varech za účastio okolo stovky koloběžkářů ze 17 zemí světa. Od tohoto okamžiku se vždy každou sudou sezonu koná světový šampionát a každou lichou sezonu šampionát evropský. Lehkým výpočtem zjistíme, že v roce 2010 se bude konat již 4. Mistrovství světa v koloběhu, tentokrát v podhůří italských Alp v regionu Val d´Aosta (http://www.avismonopattino.it/)

Jak vypadají závody?

Koloběžkový závod se svoji formou podobá zejména závodu cyklistickému, některé formy závodů byly převzaty z běhu na lyžích nebo atletiky.

Klasický koloběžkový závod, ať již Rollo liga nebo Eurocup se koná o víkendu, přičemž jeho součástí jsou dva závody, v případě Eurocupu závody 3 (přibude štafeta). Vrcholné akce - MS a ME jsou v poslední době pořádány jako třídenní nebo čtyřdenní. Jedná se o akce na vysoké sportovní i společenské úrovni, s pořadatelem komplexně zajišťujícím veškeré potřebné zázemí závodníkům.

Pořadatel může obecně volit mezi těmito disciplínami:

  • dlouhý závod s hromadným startem(25 - 42km, maraton je královskou disciplinou)
  • kritérium (10-15km silniční závod s hromadným startem)
  • časovka (10-20km)
  • cross (10-20km)
  • sprint (400 - 1600m - systém kvalifikace a rozjížděk dle běžeckého lyžování)
  • štafety (nejčastěji na 25minut + jedno kolo, s jednou koloběžkou, kterou si předávají 3 závodníci)
  • sjezd (hojně využívaný v minulosti a to jak formou časovky, tak i s hromadným startem)

Úspěchy českých barev na mezinárodním poli

V okamžiku velkého třesku střetu koloběžkových civilizací byli neporazitelní koloběžkáři z Finska. Létající Finové opanovali první ročníky Eurocupu, Mistrovství Evropy i světa. Fenoménem let 1999 - 2008 byla jména jako Kuusisto, Vierikko, Elmgren, Porthin a další. Naši závodníci šlapali Finům celou dobu na paty, ale vytoužené individuální zlaté medaile se dočkali až na MS v Holandsku, kde se mistrem světa ve sprintu stal náš kolega Honza Vlášek z Ultimy. Na následujícím ME v Plzni češi opanovali Evropy, když se Ladislav Provod stal hned 3násobným mistrem Evropy v koloběhu. Finové chystají odvetu na MS v koloběhu 2010.

V ženském koloběžkovém poli měla navrch od počátku česká děvčata. V roce 2004 dokonce všechna zlata z 1. MS v koloběhu mířila zásluhou Anežky Zýkové, Lucie Gazárkové (obě Ultima) a Aleny Kupilíkové (PSP KK Plzeň) do naší vlasti. V poslední době však světovému koloběhu vládnou ženy z Holandska.

Jak se zúčastni koloběžkových závodů?

Koloběžkových závodů se může zúčastnít každý. Stačí přijet, vidět, zkusit a zůstat navždy. Pro silniční koloběžkové závody jsou v současné době nejvyužívanější koloběžky se silničními plášti a rozměry kol 28x20, 28x16, 26x20 a 12x12.

O veškerých koloběžkových akcích a závodech se Vás budeme na stránkách e-kolobezka.cz snažit pravidelně informovat.