Koloběžkový sport
- O koloběžkách Kickbike
- O koloběžkách obecně
- Jak správně jezdit na koloběžce
- Koloběžkový sport
- Závodní koloběh
- Koloběžka jako dopravní prostředek
- Informace o duších a pláštích
Máte s koloběžkou i jíné ambice, než ji využívat jako občasné přibližovadlo pro cestu z domova do hospody a zpět. Pak není čeho se bát. Koloběžka je vskutku ideálním tréninkovým nástrojem a člověk se na ní může skvěle sportovně vyžít.
Koloběžka ideálně spojuje dva velmi oblíbené tréninkové prostředky - kolo a běh. Ostatně spojením obou slov získáváme slovo koloběh:) Narozdíl od běhu však na koloběžce tolik netrpí klouby, neboť na kolena ani kotníky nikdy nepřenášíte váhu celého těla. V tomto směru je tak koloběžka ideální i pro osoby, které mají nějaké to kilo navíc a potřebují jej shodit.
Oproti kolu koloběžka nabízí při jízdě zapojení mnohem většího množství svalů. Na sedle kola člověk točí dokolečka ten samý pohyb po stovky a stovky kilometrů. Koloběžka oproti tomu nabízí široké spektrum pohybů a stylů jízdy, které si koloběžkář uzpůsobí podle své potřeby, dispozic i výkonnosti.
Sportovní jízda na koloběžce není přitom nuda. Průměrně trénovaný jedinec vydrží jízdu v rychlosti 25km/h velmi dlouhou dobu, a to i v případě, že jede sám. Není skutečně nic lepšího než dohánět a předjíždět cyklisty (samozřejmě ty méně sportovně motivované). Při jízdě z kopce se koloběžkář dokáže na koloběžku složit dokonce tak důkladně, že v okamžiku, kdy kolu dojdou převody a nemůže si přišlápnout, strčí do jednoho pytne špurtera Cavendishe, Jána Svoradu, i Eddieho Mercxe a pod kopcem mu zbyde ještě dost času na to, aby si vklidu vyndal foťák a legendární trojici si vklidu vyfotil, až pojede kolem. Náš kolega Jarda Tlapa má moc pěkný osobáček - 98km/h (Kickbike 28x16).
Pokud vás nebaví brázdit silnice a silničky české kotliny, vemte koloběžku třeba do Alp. Vyjet si třeba Grossglockner Hochalpenstraasse je zážitek na celý život. Sjet tuto legendární silnici dolů je ještě stokrát lepší. Pokud jste líní jezdit do kopce, máme pro Vás super tip. Koloběžky uvázejte k vrcholové ceduli Passo Stelvio, sjeďte dolů autem, pod kopcem chytněte stopa zpět a váš sjezd se tak stane bezbolestným.
Stopovat lze i s koloběžkami samotnými (pak doporučuji 12x12), krásně se vejdou na karavan a ještě dostanete uvnitř vynikající frnacouzské koláče (osobně vyzkoušeno).
Dáváte-li přednost lesu, volte jeden z crossových modelů a vzhůru do terénu. Vyblbnete se jako nikdy a ještě si dáte pořádně zabrat.
A na závěr několik rad spíše z oblasti FAQ:
- ano, na koloběžce se skutečně střídají při jízdě nohy
- ne, záda vás z koloběžky bolet nebudou (maximálně ze začátku), koloběžka vaše zádové svalstvo naopak zpevní
- ano, v případě pádu se dá z koloběžky "vyběhnout", ale jen do takové míry, jak jste schopni nejrychleji běžet
- ne, za jízdu na koloběžce se nemusíte stydět
- ano, připravte se, že za určitých okolností budete středem pozornosti (např. náměstí Svatého Marka v Benátkách)
- ne, nemějte obavy, koloběžka vás unese, neprošlápnete ji
- ano, koloběžku si kupte ...