Modely a doplňky

Koloběžka již dávno není tím strojem, na kterém se Dáda Patrasová proháněla v nejmenované pohádce zámeckým parkem. V široké nabídce koloběžek se člověk, který s koloběžkou nepřišel nikdy do styku, orientuje jen velmi těžko. Následující povídání vám tedy budiž návodem, který vás koloběžkovým světem provede a na jehož základě si třeba i vyberete ten správný stroj...

Koloběžka stejně jako kolo nebo jakýkoliv jiný dopravní prostředek prošla dlouhým vývojem. Většina z nás pamětníků měla doma v dětských letech dřevěnou koloběžku s pogumovanými kolečky. Ti technicky zdatnější svařili několik trubek k sobě, ukradli mamince kolečka z kočárku a vytvořili stroj, který byl při troše štěstí schopen unést i dospělého člověka.

V průběhu času se koloběžka dobrala k nafukovacím kolečkům o průměru 12, 20, 26, 28 palců a to téměř v jakékoliv kombinaci poměru předního a zadního kola. Většina výrobců nabízí ocelové rámy s různými úpravami, k dostání jsou však již i koloběžky z hliníkových slitin nebo dokonce karbonu. Trend, zejména u závodních koloběžek je jasný – ušetřit na váze a maximálně zvýšit tuhost rámu.

Použití materiálu, velikosti koleček a komponentů koloběžky se liší právě podle účelu jejího použití, jak uvádíme níže:

Dětské koloběžky

Koloběžka, přiznejme si to, je od pradávna určena zejména pro děti. Výrobci to vědí a trh je dnes víceméně přesycen dětskými koloběžkami různých výrobců.

Koloběžky pro nejmenší děti mohou být klidně plastové (např. Thomas, Sesamstraat , Yedoo), to však jen do okamžiku, kdy dítě vyroste a koloběžka jej už neuveze. Pro větší děti lze tedy doporučit koloběžky ocelové ať již na nafukovacích kolečkách (např. Yedoo), nebo i koloběžky skládací, které mají kolečka gumová. Některé z těchto koloběžek jsou vhodné i pro dospělé (JD Bug, MICRO, Xootr).

Koloběžky do města

Koloběžka je ideální dopravní prostředek na cesty městem. Pro tyto účely je ještě lepší než kolo, protože většinou vás řidič vezme do autobusu nebo tramvaje úplně bez problémů (skládací koloběžky) nebo jen s malým remcáním (12palcové koloběžky).

Pro krátké vzdálenosti, cesty do práce, z práce, na menší nákupy apod. lze doporučit skládací koloběžky pro dospělé, které leckdy i designově sladíte se svým stylem (Xootr, MICRO). Pokud si chcete po městě opravdu zajezdit, a to i na delší vzdálenost, chcete ve velké rychlosti vyskakovat obrubníky a třeba na koloběžce odvést nějaké to kilo nákupu, pak volte 12“ koloběžky s kvalitními pneumatikami a brzdami (Kbike, MIBO). S přimhouřením oka lze ve městě použít třeba i koloběžky 20“ (Vella). Při použití koloběžek s předním kolem 28“ se už dostáváte do stejných problémů, které má v městě cyklista (pokud tedy není vaše město vybaveno vynikající sítí cyklostezek).

Koloběžky na výlety, silniční

Není nad to vyjet si na koloběžce na výlet mimo město. Koloběžka je vynikajícím průvodcem jak na asfaltu silnice první třídy, tak i na klasických českých vozovkách plných děr. Zde lze volit z velkého množství koloběžek, doporučit lze rozhodně nafukovací kola o velikosti 28, 26, 20 i 12“. Na koloběžky lze bez potíží namontovat přední nosič, obdobně jako na kole, některé modely nabízejí i sedátko. Pro silniční účely je vhodné uvažovat o co nejnižší světlosti (výšky stupátka nad silnicí) koloběžky. Nižší světlost vám ušetří energii, kterou budete před příjezdem do oblíbené hospůdky potřebovat. Kvalitní modely pro tyto účely nabízí např. Kickbike, XH, Vella, Kbike, MIBO a další.

Koloběžky na výlety, offroad

I jízda na koloběžce v terénu má něco do sebe. Tady je však nutné uvažovat vyšší světlost koloběžky. Není nic nepříjemnějšího, než když se vám stupátko neustále zadrhává o zem. Pokud se stupátko potká s opravdu vysokou překážkou, je potřeba počítat s dobře vyměřenými kotrmelci nejlépe mimo všudypřítomé kmeny stromů. Výrobci standardně nabízejí koloběžky s kvalitními odpruženými vidlicemi a vysokou světlostí, určené právě pro pohyb mimo silnici. Výjimkou nejsou ani kotoučové brzdy. Vybírat můžete např. ze značek Kickbike, XH, Vella, MIBO.

Offroad – sjezd

Speciální sjezdové koloběžky určené pro maniaky, kteří se řítí dolů letní sjezdovkou, jsou dnes již také k dostání. Vyznačují se vysokou světlostí, vysokou váhou a také vysokou cenou. Jsou vyrobené z velmi odolných materiáůl, osazené těmi nejlepšími downhillovými komponenty a jsou téměř nezničitelné. Opravdové speciály má v nabídce MIBO a španělská Gravity. Pro sjezd lze ale s určitými úpravami použít i klasické koloběžky krosové.

Freestyle

Sjezdoví maniaci tíhnou často i k freestylu. Čas od času zahlédnete na BMX exhibici blázna, který metá salta a jiné triky na koloběžce. Pro tyto účely jsou vhodné jednak speciály od firmy MICRO (na poli skládacích koloběžek) nebo specielně upravené koloběžky MIBO (12“), případně Kickbike (18“x12“). Skočit si ovšem můžete na jakékoliv koloběžce, jen zvažte případné následky.

Závodní koloběžky

Chcete-li na koloběžce závodit nebo jezdit ve vyšších rychlostech delší vzdálenosti, šetřete na váze a přidejte na penězích. Závodní speciály jsou vybaveny těmi nejdražšími silničními komponenty, ocel bývá nahrazována slitinami hliníku a v posledních letech se objevují i karbonové speciály. Historie je nicméně důkazem toho, že dobře si lze zazávodit i na 12“ koloběžce. Opravdové speciály nabízí Kickbike (hliník), MIBO, XH a karbonový fajnšmekr Cees Bakker.

Koloběžky uživatelské

Využití koloběžky je velmi různé. Své uplatnění nalezne např. jako pomocník ve skladu (Helkama, Strassenflitzer, MIBO) nebo v úpravě se čtyřmi kolečky jako opora nakupujícím maminkám, tatínkům a seniorům (ESLA, MIBO). V nabídce je i skvělé chodítko pro seniory (ESLA).




Dogscootering

Dogscootering je u nás zatím poměrně neznámá kratochvíle, která se však pomalu začíná dostávat do obliby. Máte psa? Nebaví vás s ním chodit na procházky? Vezměte ho na vyjížďku. Není nic lepšího než koloběžka tažená psem (kterému samozřejmě čas od času pomůžete). Pes se unaví, večer spí a vy můžete v klidu hrát poker se svými kamarády. Koloběžka lze pro tento účel použít jakákoliv, je nutné ji pouze lehce upravit úchytem na vodítko, případně jinými bezpečnostními prvky. Vězte, že v této disciplině se jezdí pravidelně soutěže i světového významu.

Ledoběžka

Je-li venku sníh a vše brání provozování vašeho oblíbeného sportu, nevadí. Vyměňte koloběžku za ledoběžku. Výrobky firmy ESLA jsou použitelné jak na sněhu, tak i na ledě, kde jezdí ještě rychleji než koloběžka samotná. Budete potřebovat jen tretry nebo speciální návleky na boty s hřebíčky vespod. Opravdu není nic krásnějšího než brázdit zamrzlé Lipno na ledoběžce, dokud se ovšem nepropadnete:) A chcete-li závodit: Není problém! Každy březen se ve finské Multii koná světový šampionát v ledoběhu v kategoriích sprint, 2000m a marathon (42km). Stačí se přidat.

Toliko úvodem ke koloběžkám. Pokud vám to nestačilo, neváhejte se na nás obrátit. Ochotně zodpovíme veškeré vaše dotazy a pomůžeme s výběrem stroje vhodného právě pro vás...