Koloběžka jako dopravní prostředek

Jste cestovatelský tip? Lákají vás expedice, vícedenní výlety, dálkové jízdy a nebo pouhé "přibližováky". Pak je koloběžka dopravním prostředkem právě pro vás.

Na koloběžce jste zcela jistě rychlejší, než když půjdete, pěšky. Za to vám ručíme. Jste o trochu pomalejší než na kole, ale koloběžka vás narozdíl od kola nezradí. Maximum, co se může přihodit, je defekt - žádné prasklé řetězy a zaseklé přehazovačky vás nečekají. Navíc v případě potíží nebo vlastní lenosti koloběžku naložíte do kolemjedoucího autobusu, vlaku, lodi nebo letadla a nikdo neřekne ani ň (popravdě záleží i na vaší výmluvnosti - nejlepší odpověď zní: "Ale to není kolo, to je koloběžka!!!," a můžete cestovat vesel dál).

Při cestě do práce si navíc zcela jistě neumažete oblek od Hugo Bosse. Buď proto, že ho nemáte, nebo proto, že koloběžka nemá nonstop mastný řetěz.

V hospodě jste od manželky na koloběžce velmi rychle. Při návratu ještě rychleji. Koloběžka snižuje riziko, že se vůbec nevyhoupnete do sedla. Žádné sedlo nemá.

No a pokud ke koloběhu přilnete a začne se vám chtít objevovat dálavy na stupátku mezi dvěma kolečky, pak jste teprve na správné adrese!!! Na koloběžku bez problému namontujete stejný přední nosič jako na kolo - ne, opravdu nebrání pohybu nohou - osobně vyzkoušeno. Vydáváte-li se na ultra expedici, můžete připojit i vozík za koloběžku, musíte jen zvážit, co vše ještě uvezete.

Na cestách po Evropě jste pak všude vítán, neboť cyklistu zná každý, ale koloběžkář je pro ně bílý Livingstone na cestě za prameny Nilu. Snídaně, obědy, večeře - nejlépe na pozvání domorodců z podhůří Alp nebo finských lesů.

Na koloběžce na cestách lze zažít jen samé krásné zážitky. Z těch nejúžasnějších koloběžkových cest pro vás vybíráme:

- přejezd Austrálie - 6700km, Petr KJrhůt 1997, 2008 Oldřich Kostka

- přejezd USA - Jim Delzer, 2001

- Paris - Brest - Parsis -Alpo kuusisto, 89h

- 24h - Alpo Kuusisto - 550km

- ČR - Benátky - náš kolega Honza Vlášek a Honza Rapsa, 2002

- Grossglockner Hochalpenstrasse, Siplon pass, Passo Stelvio a další - z kopce - náš kolega Honza Vlášek a Honza Rapsa

- Praha - Balaton - náš kolega Honza Vlášek a Vašek Liška a další - 2003

- 4 hlavní města za 4 dni (Praha, Vídeň, Bratislava, Budapešť) - náš kolega Honza Vlášek a Kája Cvalín